Velika subota – obredi Vazmenog bdijenja

Vazmeno bdijenje raspoređeno je u četiri dijela: služba svjetla, služba riječi, krsna služba i euharistijska služba. Na početku službe svjetla svećenik blagoslivlja vatru. Na toj vatri pali se uskrsna svijeća – simbol uskrsloga Krista. Upaljenu uskrsnu svijeću unosi svećenik u mračnu crkvu i na njoj se pale svijeće nazočnih vjernika. Uz povik Svjetlo Kristovo crkva se polako osvjetljavala, dok nije bila potpuno osvijetljena. Slijedila su čitanja iz Starog zavjeta, zatim novozavjetna čitanja, Poslanica i Evanđelje, koje donosi radosnu vijest o Kristovovj pobjedi za sve ljude. Na početku krsne službe svećenik je blagoslovio krsnu vodu, a zatim je uslijedila obnova krsnih obećanja. Blagoslovljenom vodom svećenik je blagoslovio uskrsne košarice koje su donijeli vjernici. Euharistija je vrhunac kršćanskog slavlja i očituje pravo značenje Kristova i našeg Vazma: s Kristom ćemo prijeći iz smrti u život! ( FOTO )                                              Sv. Misno slavlje svojim sviranjem i pjevanjem uveličao je župni zbor.

 

Autor: Željka

Podijelite članak