Sveti Josip, zaručnik BDM

U našoj župi misno slavlje s procesijom održat će se u crkvi svetog Josipa na Gorču u petak u 17:00 sati.

19. ožujka slavi se Sveti Josip, zaručnik Blažene Djevice Marije i Isusov hranitelj. Josip je bio potomak iz Davidova kraljevskoga roda pa je po njemu i Isus bio Davidov potomak. Bog mu je povjerio da bude glava nazaretske obitelji u kojoj se ostvarilo Isusovo utjelovljenje. Kao iznimno pobožan čovjek Josip je spremno pristao vršiti Božju volju. Toliko je vjerovao Bogu te nije sumnjao čak ni onda kada mu je Bog govorio u snovima. Imao je plemenitu dušu. Primio je Mariju i Isusa pod svoj krov, prehranjivao ih je radom svojih ruku, pratio ih kroz život i branio. Bio je siromašni tesar. Uz njega je Isus proveo svoje djetinjstvo i mladost živeći jednostavnim radničkim životom. Po duši je bio pravednik. Bio je ponizan, skroman i šutljiv, nikada se nije uzdizao ni hvalisao. Josip je imao tu čast, da su mu, kao glavi obitelji, bili poslušni i Isus – Sin Božji i Marija – Majka Božja. Vjeruje se da su oni bili s njim u času njegove smrti. Stoga je on svetac zaštitnik umirućih.

Svetkovina sv. Josipa je 19. ožujka, a slavi se i 1. svibnja kao sv. Josip radnik. Posvećena mu je srijeda koja je njegov dan. Marijini mjeseci su svibanj i listopad, a ožujak je mjesec posvećen sv. Josipu.

Odlukom Hrvatskog sabora iz 1687. godine, proglašen je zaštitnikom hrvatskog naroda. U saborskom protokolu iz tih dana, piše na latinskom: “Sveti Josip, Krista Spasitelja vjerni branitelj, Djevice Bogorodice djevičanski zaručnik, za posebnog zaštitnika Kraljevine Hrvatske u Državnom saboru godine 1687. od redova i staleža jednoglasno je odabran.” Svijest o tome da nam je zaštitnik nije osobito zaživjela pa su naši biskupi na svom zasjedanju u Splitu 1972. godine rekli “da je odluka Hrvatskog sabora iz 1687. godine i sada na snazi, jer Sabor nije imao u vidu apstraktno hrvatsko kraljevstvo, nego hrvatski narod, koji nadživljuje sve peripetije oko svoga suvereniteta…”. Tada je Hrvatska biskupska konferencija donijela odluku da se osobito mora štovati u Hrvatskoj. Nacionalno svetište sv. Josipa je u Karlovcu na Dubovcu.

Izvor: Wikipedija

Molitva svetom Josipu za čistoću

Blago čistima srcem: oni će Boga gledati!

(Mt 5,6)

Čuvaru presvete Djevice, sveti Josipe,

čijoj vjernoj skrbi bi povjerena sama nevinost,

Isus Krist i majka Marija;

po dvostrukom tom predragom zalogu

vruće te molim da mi pomogneš

od svake nečistoće čisto srce sačuvati

te druge i sebe nesebično ljubiti.

Amen.

Iz molitvenika „Obitelj pred Bogom“ (izdao: Biskupski ordinarijat Krk)