Proslavljena Čista srijeda – Pepelnica

U župnoj crkvi sv. Jakova u Marini proslavljen je blagdan Pepelnice. Svetu misu i obred pepeljanja predvodio je naš župnik don Josip Mudronja. Na blagdan Pepelnice, svećenik posipa kršćane pepelom uz riječi: “Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti.” ili “Obratite se i vjerujte Evanđelju!”

Pepelnica ili Čista srijeda označava početak korizmenog vremena 40 dana bismo se, iznutra i izvana, trebali pripravljati za Uskrs. 40 dana puta prema Uskrsu i to molitvom, odricanjem i darivanjem. Korizmeno vrijeme je vrijeme kada se trebamo malo zaustaviti, povući se u nutrinu i razmišljati o onome što je bitno. Post – svojevoljno odricanje otvara nam slobodan prostor. U postu možemo otkriti da trebamo manje, nego što općenito mislimo. Dragovoljno odricanje nam omogućuje da dijelimo s drugima novac, vrijeme, pažnju.  Ako se ne okrećem samo oko svojih vlastitih potreba, mogu i na druge gledati, mogu uočiti njihovu nevolju i pokušati je ublažiti. Post je – ako se baš tako hoće - molitva našega tijela. Dati milostinju, moliti  i postiti  to su klasični putovi da dođemo bliže Bogu. U središtu je molitva, u središtu je veza s Bogom.  Iz ovog središta sve drugo nalazi svoje pravo mjesto. Bez ovog središta ni naša nastojanja ove korizme ne će donijeti pravog ploda.

Iz propovijedi don Josipa M.

FOTO

255DEC70-7158-11EB-B321-0285E2D646E7

Autor: Željka

Podijelite članak