Proslavljen blagdan Gospe od Anđela

 

 

U najstarijoj crkvi naše župe u crkvi Gospe od Anđela na Pozorcu svečanom procesijom i euharistijskim slavljem, uz sudjelovanje mnoštvo vjernika proslavljen je blagdan Gospe od Anđela. (FOTO)

 

Kajanje – bol duše

Kajati se znači biti tužan i snužden. Riječ opisuje bol duše zbog nečeg što smo učinili ili smo propustili spriječiti da se dogodi. Primjećujemo dvoje: bol duše zbog grijeha i aktivna spremnost mijenjati nešto u mom ponašanju i činiti ga boljim. Ovo činiti boljim zove se u kršćanstvu pokora. Zato su kajanje i pokora međusobno (uvijek) povezani.

Postoje ljudi koji se smjeste u kajanje. To su ljudi koji su zaboravili aktivni aspekt kajanja – mijenjanje vlastitog života. Umjesto toga, kriju se u emociji kajanja. Tako razumljeno kajanje je nadomjestak za život. Čovjek se kaje, ali ne povlači posljedice, ne mijenja ništa. Uživa u samoprigovorima koji su povezani sa kajanjem („kako sam dobar kad se mogu ovako kajati“). Tada je to isprika da sami ne preuzmemo odgovornost za svoje djelovanje.

Kajanje želi voditi obratu. Ponekad kajanje sadrži i ima karakter samookrivljivanja i samokažnjavanja. No, i u samokažnjavanju se može besplodno ostati – te nakon kratka vremena nastaviti sa starim ponašanjem. Takvo, samo emocionalno kajanje, čak utvrđuje ponašanje koje okajavamo. Stoga je važno naučiti ne mrcvariti se u kajanju, nego se odmaknuti od onog što je bilo i posvetiti se snažno novom ponašanju.

Da, kajanje je okretanje od prošlog grešnog djelovanja i ponašanja i spremnost da se započne iznova. Ono je i emocija koja prerađuje i otpušta prošlo te me pokreće da se iznova orijentiram i otkrijem novi način ponašanja prema sebi, drugima i Bogu.

Danas je Gospa od Anđela. Kaže se da je Sv. Franjo Asiški, želeći sve ljude poslati u nebo, izmolio od Isusa ovaj porcijunkulski oprost. Porcijunkula je mala crkvica u Asizu. Papa Honorije III potvrđuje 1216. Posebni oprost svima koji pohode franjevačke crkve od 1.8. u podne do 2.8. u ponoć, ispovjede se i pričeste, te izmole Vjerovanje, Očenaš i pomole se na nakanu sv. Oca.

Župnik don Darko Poljak

 

Autor: Željka

Podijelite članak