Proslavljen blagdan Cvjetnice

Cvjetnica je uvod u Veliki Tjedan kada se crkva spominje Isusovog ulaska u Jeruzalem. U svim našim crkvama blagoslivljaju se maslinove grančice u spomen svečanog Isusova ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe, ali i njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Kad je ulazio u Jeruzalem narod je dočekao Isusa mašući palminim i maslinovim grančicama. U spomen na to i u crkvi sv. Josipa na Gorču i župnoj crkvi sv. Jakova u Marini je prije mise obavljen blagoslov maslinovih grančica i prekarsno urešenih datala koje se tradicionalno u našoj župi pletu i nose na blagoslov. Nakon blagoslova usljedila je sveta misa. (foto – crkva sv. Jakova)
Pokojni velečasni Tomislav Ivančić piše „Kao što rađanje djeteta iz utrobe majke nije smrt nego rođenje, tako i naša smrt ovdje na zemlji nije kraj nego rađanje u život vječni. Isus iz Nazareta je to hrabro pokazao svojim vlastitim životom, vladanjem i riječima. Gledajući u njega slobodni smo od demonskih i zlih sila oko sebe i u sebi, slobodni smo od virusa i razaranja duha, ali smo slobodni također da idemo za svjetlom koje je ispred nas. Nitko u ljudskoj povijesti nije mogao za sebe reći da je život, put i istina. To se usudio reći samo taj Čovjek, učitelj i prorok iz Nazareta. Nijedan od osnivača religija nije za sebe ustvrdio da je Bog, jedino je Isus iz Nazareta to jasno potvrdio, rekao i pokaza svojim djelima. Usred mraka zla, neuspjeha, bolesti, razočaranja i očaja stoji sigurno svjetlo Isusa iz Nazareta, koji nam pokazuje da i kroz smrt postoji prolaz. A to je čista savjest, ljubav prema čovjeku, praštanje svima i život u kojem sigurno preživljavamo i pobjeđujem smrt. To je krepostan život, život prepun nade. Kao u neki veličanstveni hram ulazi danas Katolička crkva u tzv. Veliki tjedan. Izvana se čini da je to tjedan tuge, žalosti i poraza. Ali iznutra osjeća se optimizam, hod prema pobjedi, ljubav koja se rađa i koja će se na Uskrs rasplamsati tako da je više nitko neće moći ugasiti. Lijepo je biti čovjek, zato što je Isus iz Nazareta živio na ovoj zemlji“
U popodnevnim satima u župnoj crkvi bila je uskrsna ispovijed.

cvjetnica8

 

Autor: Dijana

Podijelite članak