Procesijom proslavljeno Tijelovo

 

Na današnji dan slavimo jedno od najljepših otajstava naše vjere – otajstvo Boga koji nam se daruje u liku kruha da ga možemo blagovati. Ustanovljenje ove svetkovine potječe još od viđenja sv. Julijane, rođene u Belgiji 1193. godine. Vidimo kako nam Bog često progovara preko malih neznatnih ljudi. U dobi od pet godina ostala je siroče te je smještena u samostan augustinki u Mont-Cornillonu, tamo je s 14 godina postala jedna od sestara. Brzo je napredovala u krepostima a odlikovala se osobitom pobožnošću prema Presvetom sakramentu. U dobi od 16 godina počela je imati viđenja. U jednome od njih vidjela je pun mjesec, čiji je sjaj nagrđivala jedna tamna mrlja. Svoje je viđenje opisala poglavarici, ali nije uspjela utvrditi značenje tog viđenja. Naposljetku je nakon nekoliko dana molitve Julijana čula glas s neba koji joj objašnjava značenje: Mojoj Crkvi nedostaje jedno liturgijsko slavlje, koje bih htio osnovati. To je svetkovina najvećega i najsvetijega Oltarskog sakramenta. Trenutačno se ovog otajstva spominjete samo na Veliki četvrtak, ali i toga su dana glavni predmet razmatranja moja patnja i smrt; stoga želim ustanoviti još jedan, zaseban dan u kojem će taj sakrament slaviti svi kršćani… Glas joj je dao tri razloga za to: prvi – ovom će se svetkovinom učvrstiti vjera u Presveti sakrament kad god u budućnosti netko posumnja u njegovu valjanost; drugi – iskrenim i dubokim klanjanjem Presvetom sakramentu vjernici će se ojačati na svom putu u krepost; treći – slavljenje ove svetkovine i pozornost koja je tako iskazana sakramentu pružit će zadovoljštinu za svako nepoštovanje i uvredu nanesenu Presvetom sakramentu. Kasnije se s vremenom ova svetkovina proširila na cijelu crkvu.

Različiti savezi koje je Bog ustanovio kroz Stari zavjet s ljudima, a kasnije s izabranim narodom, svoju puninu i smisao nalaze u žrtvi Isusa Krista po kojoj je Bog sklopio Novi i vječni savez sa svojim narodom. Žrtva Isusa Krista nama je darovana na otajstven način u prilikama kruha i vina. To je dar za koji čovjek treba biti neizmjerno zahvalan i častiti ga s velikom vjerom i pobožnošću.

Župnik don Josip Mudronja

Svetom misom u župnoj crkvi sv. Jakova i procesijom proslavljen je blagdan Tijelova. ( FOTO )IMG_5115

 

 

 

 

Autor: Željka

Podijelite članak