Pepeo i odricanje

Obično kada spomenemo riječ korizma – odmah nam pada na pamet riječ odricanje. Prvi simbol koji nas asocira na korizmu je pepeo. On se koristi kao simbol pokore još od biblijskih vremena. Zato ga koristimo i na Čistu srijedu – kada nas svećenik posipa ili čineći znak križa na čelu govori ‘Obrati se i vjeruj evanđelju!’ ili ‘Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti!’. Uvijek nas podsjeća na prolaznost našega života. Sve što živimo na ovoj zemlji – dobro i loše – proći će. Čemu onda odricanje i post? U naše dane, praksa posta kao da je pomalo izgubila na svojoj duhovnoj vrijednosti i, u kulturi obilježenoj traženjem materijalnoga blagostanja, nekako više poprimila vrijednost terapijske mjere za brigu o vlastitom tijelu. Post zacijelo koristi tjelesnom zdravlju, ali je za vjernike u prvom redu “terapija” za liječenje sveg onoga što čovjeka sprječava da se prikloni Božjoj volji. U apostolskoj konstituciji Paenitemini iz 1966. sluga Božji Pavao VI. uočio je potrebu da se post smjesti u kontekst poziva svakog kršćanina da “ne živi više za samoga sebe, već za onoga koji ga je ljubio i dao samoga sebe za nj, i… također živjeti za braću.” Vjerna praksa posta pridonosi k tomu da osoba, tijelo i duša, stekne jedinstvo pomažući joj da se kloni grijeha i raste u prisnosti s Gospodinom. Sveti Augustin, koji je dobro poznavao vlastite negativne sklonosti i nazvao ih “vrlo zamršenim i zapletenim čvorom” (Ispovijesti, II., 10.18), na jednom mjestu piše: “Zadajem si određenu kaznu, ali to činim zato da mi On oprosti; samoga sebe kažnjavam da mi On pomogne, da omilim u njegovim očima, da prispijem uživanju njegove miline“. Odricanjem materijalne hrane koja hrani tijelo olakšava se nutarnju raspoloživost za slušanje Krista i hranjenje riječju spasenja. Postom i molitvom omogućujemo Njemu da dođe i utaži onu dublju glad koju osjećamo u srcu: glad i žeđ za Bogom. Osim usmjerenosti prema sebi i svojoj nutrini, korizma bi nam trebala biti jedna odskočna daska da imamo bistriji pogled za ljude oko nas. Da vidimo njihove duhovne ili materijalne potrebe i damo svoj doprinos. FOTO
Don Josip Mudronja

 

Autor: Mirjana

Podijelite članak