Pepelnica ili Čista srijeda- počekak korizme

Pepelnica ili Čista srijeda je spomendan kojim započinje iznimno važni period crkvene godine – korizma. Čista srijeda je dan strogog posta i nemrsa. Ove godine ona je 17. veljače- sv.misa i obred pepeljanja je u 18:00 sati. Svećenik kratkim obredom blagoslivlja pepeo. Zatim najprije sebi, a potom svakom prisutnom vjerniku, u znak želje za obraćenjem, posipa po glavi nekoliko trunaka pepela uz riječi: “Obratite se i vjerujte Evanđelju!” ili “Spomeni se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti.” Prva rečenica je Isusov poziv iz njegova Govora na gori. Druga je puno starija, iz knjige Postanka, s aluzijom na izgon praroditelja iz raja. Posipanje pepelom je neverbalni znak kojim pokazujemo koliko smo slabi i grešni, ali pokazuje da se kajemo za svoje postupke i da smo spremni na promjenu nabolje.
Bilo bi lijepo da pripravni uđemo u korizmeno vrijeme. PRIJE MISE U SRIJEDU OD 17 SATI PRILIKA ZA SVETU ISPOVIJED.20180213_191348.jpg

Autor: Dijana

Podijelite članak