Obredi Velikog petka – Petak muke Gospodnje

Obredima Velikog petka spominjemo se Kristove muke. Pratimo Krista na njegovu putu poniženja, trpljenja, patnje i smrti. Toga dana Crkva ne slavi euharistiju, već promišlja o smrti puna žalosti i skrušenosti. Obredi Velikog petka podjeljeni su u tri dijela: služba rijeći, klanjanje križu i sveta pričest. Na početku svi vjernici obavljaju pokajnički čin u šutnji, klečeći, a svećenik se prostire u najdubljoj poniznosti pred oltar. Tada priznajemo Bogu sve svoje osobne grijehe, ali i grijehe čitavoga svijeta. Nakon zborne molitve i čitanja biblijskih tekstova slušao se izvještaj o Muci Isusa Krista. Nakon službe riječi slijedilo je klanjanje križu. Svećenik je razotkrio i pokazo križ. Križ dakle, postaje simbolom spasenja, života i nade. Obredi Muke Gospodnje završili su molitvom nad narodom, a nakon toga vjernici su u tišini, bez pjesme, napustili crkvu.(FOTO)

Autor: Željka

Podijelite članak