Nedjelja Muke Gospodnje

Cvjetnicom u nedjelju započinje Veliki tjedan. Ove godine zbog koronavirusa i slavlje najvećeg kršćanskog blagdana sasvim je drugačije u cijelom svijetu. Kako i u svim župama diljem svijeta tako i našoj župi ove godine na Cvjetnicu  nema tradicionalne procesije i blagoslova maslinovih grančica. Iako su crkve zatvorene moliti se može i u samoizolaciji i primiti blagoslov.
Podsjetimo se Cvjetnica je nedjelja kojom započinje Veliki tjedan. Na Cvjetnicu u svim crkvama blagoslivaju se maslinove grančice u spomen svečanog Isusova ulaska u Jeruzalem kao i njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Kad je ulazio u Jeruzalem, narod je dočekao Isusa mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine, putem kojim je išao jašući na magarcu.
Običaj u našoj župi je da se od maslinovih grančica naprave datale, koje se nakon blagoslova čuvaju do iduće Cvjetnice.
datala

Autor: Dijana

Podijelite članak