Mučeništvo svetog Ivana Krstitelja

Već šestu godinu slavi se u Najevima Mučeništvo sv. Ivana Krstitelja. Sveta misa započela je u 19 sati. Misno slavlje su uveličali pjevači župnog zbora.

” Često kada kao svećenik razgovaraš s ljudima, pa možda ako uočimo da se nisu ispovijedali dugo vremena…Ljudi često govore da nisu ništa sagriješili, nisu nikog ubili i nisu ništa ukrali…ovi odgovori mogu biti znak da nam ipak  možda nešto nedostaje u odnosu prema Bogu , da nam nedsoatje svijest što zapravo znači biti kršćanin. Današnji blagdan stavlja pred nas dva pitanja. Koji su to ljudi, ljudi stvarnosti,  za što bi bio spreman izložiti i dati svoj život, staviti glavu na pladanj. Čuli smo da je Ivan Krstitelj doslovno je tako izgubio život, radi istine…Herod je imao jednu vrstu  naklonost prema Ivanu Krstitelju, volio ga je slušati , al ga je zbunjivalo to što je govorio, živio je nekako neuredno,al ga je privlačio to što Ivan Krstitelj govori…Ivan Krstitelj ga je zvao da promijeni svoj način života, da  više i drugačije…na kraju Herod ipak ispada kukavica i slab, odrubljuje glavu čovjeku koji to nije zaslužio, pravednom ,svecu…svatko od nas bira određeni put, ljude i način života. Možda smo nekad svjesni i u sebi osjetimo da to nešto što činimo i biramo u životu i nije dobro, ali nekako kao da nemamo snage učiniti iskorak i odlučiti se i za drugačije…biramo pravac kojim idemo, ako ideš u jednom pravcu ne možeš ići u dugom pravcu…dobro je ponekad sebe zapitati  koliko energije i vremena trošimo na nešto što je prizemno, banalno i nebitno i da radi tog što biram u životu na kraju trpi ono što je važnije…i drugo pitanje ono što ljudi kažu da nisu ništa zgriješili…najčešći grijeh nam je grijeh propusta kojeg jako često činimo… ako se sjećate u drugom dijelu Evanđelja, Herod se nalazi na gozbi i on slavi svoj rođendan, nitko se od te mase nije ustao, nije se usprotivo prema onom što je Herod učinio i što će učiniti, naime Ivan Krstitelj je već bio u tamnici, ali nitko ni jednom gestom nije pokazao da se ne slaže s Herodom…a koje propuste mi u životu činimo, gdje smo mi zatajili, ponekad u životu treba šutjeti, a ponekad reagirati, da je netko od te mase reagirao lako moguće da Ivan Krstitelj ne bi glavu izgubio…koji su naši propusti, gdje se nismo založili dovoljno za one za koje trebamo…pitanje kada smo u životu trebali reagirati, a nismo reagirali, gdje smo u životu bili, anismo trebali biti. Idemo danas moliti da svatko od nas ispravi svoje propuste i odluke u životu za koje zna da nisu dobre, budite sigurni da će vam Bog dati snage. Ako znaš da je put dobar, treba ići tim putem”, istaknuo je don Josip u svojoj propovijedi.

Nakon svete mise uslijedilo je polaganje vijenaca i pučka fešta koja je potrajala do kasno u noć.

 

 

70120037_1081854698669785_7093337848840978432_n

Autor: Dijana

Podijelite članak