Misa u Groti

Od davnina župljani Marine i okolnih župa tradicionalno 1. svibnja hodočašće u špilju Grota, koja je posvećena sv. Filipu i Jakovu, a smještena je na jugoistočnom obronku brda Pliće (162 n.m.) oko 2 km sjeverozapadno od mjesta Marine, u blizini predjela Dolac (kod Frletinih kuća). Prema kršćanskoj legendi pastiri su špilju koristili kao štalu, ali im je sv. Jakov tjerao stoku iz skloništa. Ljudi su po tome zaključili da treba u špilji podići bogomolju, a ne štalu. U prvom dijelu špilje podignuta je kapelica kvadratnog oblika, polukružnog stropa s jednostavnim oltarnim stolom i otvorenim pristupom u unutrašnjosti. 

Na blagdan sv. Josipa Radnika održana je sveta misa i blagoslov polja. Nakon svete mise svi župljani pozvani su na okrijepu kod obitelji Frleta u Dolcu koji ovu tradiciju njeguju već godinama. FOTO                                                                                                    

                                                                                                                                               

 

kamen, izradio g. Drago Todorić

 

 

   

 

Autor: Željka

Podijelite članak