Bdjenje uoči Duhova

Što su Duhovi?
Na blagdan Duhova svečano obilježavamo silazak Duha Svetoga na apostole u Jeruzalemu, 50 dana nakon Kristova uskrsnuća. Naziva se još i Blagdan Pedesetnice i na taj dan završava vazmeno vrijeme. Na taj su dan, prema Djelima apostolskim, apostoli ispunjeni i osnaženi Duhom Svetim počeli govoriti drugim jezicima, tako da su ih mogli razumjeti ljudi svih naroda i jezika, a mnoštvo se „dalo krstiti te su primili Duha Svetoga“. Do jučer prestrašeni i obični ljudi postaju neustrašivi apostoli spremni ispuniti svoju misiju, a to je propovijedati Evanđelje svim narodima, pa i po cijenu vlastitog života.
I nama ovi darovi, po sakramentu svete Krizme, pomažu da živimo kršćanskim životom, da živimo u Kristu, Krist u nama. Nad Crkvom s tisuću kultura, jezika i rasa, izlijeva se Duh, koji je korijen jedinstva, i bogatstvo unutarnje Crkve. Svi narodi koji su prisutni u Crkvi, kulturno-jezičnoj različitosti, slušaju istu poruku Krista i ispovijedaju istu vjeru. Naziv Duhovi koji koristimo u hrvatskom jeziku dolazi iz liturgije. On ne znači mnoštvo duhova, nego je ostatak starog naziva „Duhovi dani“. Drevna je tradicija Crkve da bdije uoči velikih blagdana. Majka svih bdjenja je vazmeno bdjenje, kad u uskrsnoj noći Božji narod čeka zoru uskrsnuća. Uoči Božića slavimo polnoćku kao bdjenje, tako uoči Velike Gospe, Sviju Svetih…Tako i uoči blagdana Duhova vjernici bdiju u iščekivanju silaska Duha Svetoga koji nas sve okuplja, povezuje, oživljava.
priredio: don Josip Mudronja

U subotu 18.svibnja na uočnicu blagdana Duhova u župnoj crkvi imat ćemo molitveno bdjenje od 20 sati bit će molitva i klanjanje pred Presvetim. Pozivam da sudjelujemo u ovom molitvenom činu.

 

 

Autor: Dijana

Podijelite članak